Suzbijanje zlouporabe opojnih droga

Autor: Romana Šutalo, 22. 3. 2016.

Posljedice koje konzumiranje droga uzrokuje pojedincima, obiteljima i zajednici smatraju se jednim od najtežih sociopatoloških  pojava danas. Zlouporaba droga vodi u neslobodu, u ovisnost. Velika je opasnost  za mladež pa škola ima važnu ulogu u prevenciji. Educira učenike i uključuje njihove roditelje u program kojim ih vanjski  kompetentni  stručnjaci  uče znanjima o rizicima i štetnim posljedicama zlouporabe sredstava ovisnosti.

Suzbijanje razvitka ovisnosti  u cilju zaštite  zdravlja učenika nezamisliva je bez kvalitetnih preventivnih aktivnosti  koju naša  škola ostvaruje  edukativnim predavanjima o zlouporabi opojnih droga koja su održana za roditelje učenika  1.a, 1. b, 1. c i 1. d razreda na zajedničkom roditeljskom sastanku  16.ožujka, a za roditelje učenika  1. e, 1. f i 1. g razreda 17.ožujka. Policijski stručnjaci  Grupe kriminaliteta droga  PU Koprivničko-križevačke Dario Babić i Igor Bukovčan  informirali su roditelje  o vrstama droga:  marihuana, hašiš, hašiševo ulje, kokain, heroin, LSD, tabletice ectasy, GHB – droga silovanja, amfetamini, metafetamini, halucinogene gljive, heptanon i suboxon /supstitucijska terapija za liječenje ovisnika/, sintetske droge i droge koje se prodaju u obliku osvježivača prostora /Spice/ i mogu se kupiti legalno. Roditelji su informirani  o proizvodnji, izgledu, mjestima gdje ima droge, djelovanju  i rizičnim posljedicama zlouporabe opojnih droga na fizičko, psihičko i socijalno zdravlje mladih. Savjetovani su da povremeno kontroliraju svoju djecu, tj. pregledaju džepove odjeće koju  nose i upozoreni na znakove koji upućuju na moguće konzumiranje kako bi sami mogli primjetiti  je li njihovo dijete konzument i reagirati da bi se spriječila eventualna ovisnost djece.

Edukativnim  predavanjima roditelji su proširili svoje znanje o štetnosti i zlouporabe  opojnih droga. Biti roditelj vrlo je odgovorno. Zaštita djece od rizičnih ponašanja jest u kvaliteti odnosa djece i roditelja te otvorenosti roditelja za stjecanje novih stručnih znanja kako bi mogli pridonijeti smanjenju rizika uzimanja sredstava ovisnosti kao i mogućnostima ranog otkrivanja i intervencije ako se to dogodi.

Vesna Balent, prof.