Posebna pohvala za Petru na natjecanju u prevođenju Juvenes Translatores

Autor: Vjekoslav Robotić, 25. 3. 2021.

Nakon natjecanja održanog u studenome 2020., prevoditelji su u Bruxellesu ispravili radove učenika i objavili rezultate. Predstavnice koprivničke Gimnazije bile su Dunja Galinec (4.g), Petra Bačani (4.e), Iva Šimek (3.d) i Dora Berta (3.c), a Petra, maturantica jezične gimnazije, jedna je od 5 učenika iz Hrvatske čiji su prijevodi razmatrani u finalnom krugu. S obzirom na to da je moguć samo jedan pobjednik iz svake zemlje na ovom međunarodnom natjecanju, ove je godine pobjedu odnio učenik iz Bjelovara, a ostale četiri učenice primile su posebno priznanje "special mention". Ocjenjivači - prevoditelji EU Petri su poslali osobnu poruku pohvale te istaknuli: „Draga Petra, htjeli bismo ti osobno čestitati na izvrsnom prijevodu. Očito je da odlično vladaš engleskim, ali je i tvoja pismenost na hrvatskom na visokoj razini. Pri čitanju tvojeg prijevoda dobiva se dojam da je tekst pisan na hrvatskom i da nije prijevod, što je u prevođenju jedan od najvažnijih kriterija. Isto tako, tvoj se prijevod odlikuje tečnošću, kreativnošću i dobrim rješenjima. Tvoj je prijevod bio u užem izboru za pobjednika, ali nažalost nije pobijedio zbog nekoliko pogrešaka u značenju. Bez obzira na to, nadamo se da će te ovaj uspjeh koji si postigla na europskom natjecanju iz prevođenja motivirati da se dalje baviš jezicima jer nam takve snage trebaju ovdje, u srcu Europske unije! Lijep pozdrav iz Luxembourga i Bruxellesa šalje ti ocjenjivački tim Juvenes Translatoresa .” Svim sudionicama, a posebno Petri čestitamo i želimo još puno uspjeha!