Gimnazijalci obilježili Dan sigurnijeg interneta

Autor: Vjekoslav Robotić, 9. 2. 2022.

Ideja za obilježavanje ovogodišnjega Dana sigurnijeg interneta stvorila se još u prosincu na sastanku čitateljskoga kluba kad su učenici odabrali čitati knjigu Karen M. McManus Lažljivac među nama, tinejdžerski krimić u kojemu su sumnjivci za ubojstvo srednjoškolci koji svoje tajne žele zaštititi od kolege koji tračeve i intimne informacije drugih učenika objavljuje na svojem popularnom blogu.

Danas su djeca tvoje dobi pod velikim pritiskom. (…) Ako ni zbog čega drugoga, onda zbog društvenih mreža – više ne smijete počiniti ni najmanju pogrešku jer vas one, u protivnom, proganjaju.

To je citat iz romana koji je poslužio za pokretanje razgovora o tome koliko neugode ili čak i straha učenicima stvara spoznaja o tome da se cjelokupni njihov društveni život odvija uz prisutnost kamera mobitela i da je svaku potencijalno neugodnu situaciju moguće zabilježiti i učiniti trajnom.

Razgovor o knjizi na čitateljskom klubu prerastao je u istraživanje i projekt koji je uključivao i izradu i provođenje ankete o tome u kojoj se mjeri učenici susreću s nasiljem ili neugodnim situacijama vezanim uz prisutnost na društvenim mrežama te koji su njihovi načini suočavanja s takvim nasiljem, kako spriječiti nasilje ili barem ublažiti posljedice.

Nakon analize rezultata ankete i razgovora na SRO-u i na nastavi Hrvatskoga jezika učenici su dobili zadatak na neki način kreativno procesuirati to o čemu smo razgovarali, a mogli su birati između sljedećega:

•          napisati sastavak od 400 do 500 riječi na jednu od spomenutih tema po izboru

•          napraviti plakat upozorenja o ponašanju na internetu radi izbjegavanja nasilja i neugodnosti koje bi izazvalo objavljivanje intimnih sadržaja

•          napraviti strip, ilustraciju ili karikaturu s temom nasilja na internetu.

8. veljače učenici 1.g razreda pomogli su razrednici Sonji Delimar postaviti izložbu s izvrsnim radovima kojima su učenici kreativno izrazili svoja promišljanja i doživljaje vezane uz temu.

Izložbu možete pogledati na 1. katu GFG-a, između kabineta 1-010 i 1-008.

Sonja Delimar