Stručni školski izlet u istočnu Slavoniju

Autor: Romana Šutalo, 11. 4. 2016.

Dana 8. travnja u ranim jutarnjim satima mi učenici četvrtih razreda u pratnji razrednika krenuli smo na školski stručni izlet u istočnu Slavoniju. U hrvatskom „gradu heroju“ Vukovaru posjetili smo Opću županijsku bolnicu, u kojoj je jedan dio posvećen događajima iz Domovinskog rata. Gledajući dokumentarni film i razgledavajući stari podrumski dio, upoznali smo se s uvjetima kakvi su u bolnici bili za vrijeme opsade grada. Na Ovčari je stručni vodič pričao o svim strahotama koje su proživjeli ranjenici dopremljeni iz bolnice, a na Memorijalnom groblju, paleći lampione, odali smo počast svim stradalima u Vukovaru i Domovinskom ratu. Posljednje odredište u Vukovaru bio je barokni dvorac njemačke plemićke obitelji Eltz u kojem je danas smješten Gradski muzej.

Na povratku smo obišli Osijek, „glavni grad“ istočne Hrvatske. Uz stručno vodstvo razgled Osijeka započeo je na Tvrđi, baroknom gradu tvrđavi iz 18. st. nakon čega smo posjetili katedralu sv.Petra i Pavla čiju je izgradnju potaknuo biskup Josip Juraj Strossmayer.  Na kraju smo imali slobodno vrijeme koje smo iskoristili prema vlastitim željama i u Koprivnicu se vratili u večernjim satima.

Lara Valentić, 4. g