Subvencionirani prijevoz učenika u školskoj godini 2023./2024.

u privitku vam dostavljamo Uputu o načinu provođenja Odluke o kriterijima i načinu financiranja troškova javnog prijevoza redovitih učenika srednjih škola za šk. god. 2023./2024. i obrasce potvrde za ostvarivanje prava na sufinanciranje javnog prijevoza.

Napominjem, kod izdavanja karata potrebno je primijeniti uputu ministarstva o financiranju najpovoljnijeg iznosa karte (pojedinačne karte, polumjesečna ili mjesečna karta).

Pravo sufinanciranja/financiranja troškova javnoga prijevoza NE OSTVARUJU učenici:

• koji su smješteni u privatnome smještaju u mjestu školovanja;
  • kojima udaljenost od adrese u mjestu prebivališta odnosno boravišta učenika do adrese u mjestu škole/praktične nastave i vježbi te stručne prakse iznosi manje od pet (5) kilometara;
  • koji su smješteni u učeničkome domu koji se nalazi u istome mjestu njegova školovanja;
  • kojima se troškovi prijevoza u cjelini financiraju iz drugih izvora (učenici koji imaju prebivalište na otocima, programi jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i dr.).

Način izdavanja potvrda:

• Prijevozna karta financirana iz javnih usluga - svi učenici koji imaju prebivalište na području Koprivničko-križevačke županije, Virovitičko-podravske županije i Zagrebačke županije, a školuju se na području Koprivničko-križevačke županije, financiraju se iz ovih sredstava. Takvi učenici ostvaruju pravo na prijevoz temeljem potvrde izdane od strane škole da su učenici škole.
  • Prijevozna karta financirana Odlukom o kriterijima i načinu financiranja troškova javnog prijevoza redovitih učenika srednjih škola za školsku godinu 2023./2024.:  Nju ostvaruju slijedeći učenici: putnici na međužupanijskim relacijama (imaju prebivalište izvan Koprivničko-križevačke županije, Virovitičko-podravske županije i Zagrebačke županije),a školuju se na području Koprivničko-križevačke županije) te učenici iz socijalne kategorije kojima je trošak prijevoza subvencioniran u 100%-tnom iznosu. Ti učenici ostvaruju pravo na prijevoz temeljem trodijelne potvrde Ministarstva znanosti i obrazovanja („POTVRDA 75% - sufinanciranje međumjesnoga javnog prijevoza učenika sš“ i „POTVRDA 100% - sufinanciranje međumjesnoga javnog prijevoza učenika sš“);
  • Projekt besplatnoga javnog željezničkog prijevoza djece i učenika osnovnih i srednjih škola na području RH: Učenici ostvaruju pravo na besplatno putovanje na temelju pametne kartice HŽ Putničkog prijevoza. U ovom slučaju škola ovjerava zahtjev za izradu pametne kartice ako se radi o zahtjevu za putovanje od mjesta prebivališta do mjesta školovanja.

Tijekom trajanja pilot-projekta besplatnog javnog željezničkog prijevoza djece i učenika osnovnih i srednjih škola na području Republike Hrvatske, koji se u cjelini financira iz proračuna Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, učenici koji koriste navedeni način prijevoza ne mogu koristiti i prijevoz autobusom financiran od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja, sukladno Odluci o kriterijima i načinu financiranja troškova javnog prijevoza redovitih učenika srednjih škola za šk. god. 2023./2024.