Posjet Hrvatskom saboru

Autor: Romana Šutalo, 9. 2. 2017.

U cilju što boljeg upoznavanja Hrvatskog sabora, doma demokracije i što ranijeg razvijanja osjećaja odgovornosti za vlastiti doprinos civilnom društvu i svim njegovim vrijednostima, dvadeset i sedam učenika naše škole (1. – 4. razred) u pratnji stručnih suradnica Anke Simović, knjižnjičarke, Vesne Balent, pedagoginje i Jasmine Šandor, psihologinje posjetili su Sabor Republike Hrvatske 8. veljače. Pod stručnim vodstvom suradnica Službe za građane učenici su bili uključeni u razgovor sa zastupnicima, prisustvovali su plenarnoj sjednici i razgledavali su Sabor. U Maloj vijećnici gimnazijalcima su se predstavili saborski zastupnici: Silvano Hrelja(HSU), Damir Felak(HDZ, jedan od tri saborska zastupnika KKŽ-e) i Ivan Pernar(Živi zid). Odgovarali su na pitanja učenika o vojnoj izobrazbi, kvaliteti obrazovnog sustava, budućnosti kurikularne reforme, potrebama tržišta rada nakon završenog studija u Hrvatskoj, iseljavanju iz Hrvatske u potrazi za zaposlenjem, aktualnoj problematici INE. Saborski zastupnici su svoja, često oprečna mišljenja učenicima iznosili na parlamentaran način. Učenici su pokazali da su zainteresirani za svoju budućnost, okružje i ozračje u kojem žive. Zastupnici su istaknuli da je  u političkom razgovoru važno služiti se argumentima i ne  prepustiti emocijama da prevladaju. U drugom dijelu posjeta učenici su u Velikoj vijećnici(Sabornici) na Galeriji za građane  pratili plenarnu sjednicu Sabora kada je na dnevnom redu bila budućnost Imunološkog zavoda RH. Vidjeli su hol s bistama zastupnika, velikana hrvatske politike 19. i početka 20. stoljeća, biste Stjepana Radića i Ante Starčevića te u prolazu dvorane Stjepana Radića i Janka Draškovića. U trećem dijelu posjeta učenici su bili u dvorani Ante Starčevića i vidjeli poznatu sliku  na kojoj je prikazano donošenje Ustava Republike Hrvatske 1990. godine i portrete bivših predsjednika Sabora. Učenici su vrlo zainteresirano slušali izlaganje o Hrvatskom saboru, našem parlamentu, najvišem predstavničkom tijelu u Republici Hrvatskoj i nositelju zakonodavne vlasti te domu demokracije u koji građani biraju svoje predstavnike kako bi donosili odluke u ime svih građana Republike Hrvatske. Osim što donosi zakone i razmatra sva važna pitanja unutarnje i vanjske politike, Hrvatski sabor nadzire i rad Vlade. Učenici su upoznati s ustrojstvom rada Sabora, tko su saborski zastupnici, što rade i u kojim tijelima, kako se donose zakoni, o povijesti zgrade Hrvatskog sabora te javnosti rada Sabora.

Vesna Balent, pedagoginja