Moja, a Tvoja MaTeMaTika

Autor: Romana Šutalo, 26. 3. 2017.

Oko 130 srednjoškolaca iz Čazme, Novske, Raba, Vukovara, Zagreba i Koprivnice posjetilo je Zagreb u sklopu nacionalnog eTwinning projekta Moja, a Tvoja MaTeMaTika. Izlet je bio osmišljen u sklopu izvanučioničke nastave kako bi se srednjoškolci upoznali izvan virtualnog online svijeta i zajednički odradili aktivnosti vezane uz projekt. Koprivnički gimnazijalci sudjelovali su u dvije aktivnosti. Posjetili su Državni zavod za statistiku gdje su upoznali što je to statistika, što rade zaposleni u Zavodu te su upoznali konkretne statističke podatke za Koprivnicu. Naučili su da se po broju stanovnika mogu uspoređivati Čazma, Rab i Novska, Koprivnica je usporediva s Vukovarom, a Zagreb je kategorija za sebe. Pokazan im je trend kretanja stanovništva gdje je jasno vidljivo (prema statističkim podacima od 1857. do 2011.) da Koprivnica jedina ima pozitivan trend rasta stanovništva. Velik skok u porastu broja stanovnika u Koprivnici vidljiv je pedesetih i šezdesetih godina  prošlog stoljeća. U Novskoj i Vukovaru postoji negativni trend od 1991. godine. Lako je zaključiti da je to povezano s razvojem industrije u Koprivnici te s početkom rata u Hrvatskoj. Jako nas je iznenadio podatak da je 2004. godine Hrvatska proizvela više od 7 milijuna tona smeća što je oko 2 tone po stanovniku. Iz statističkih podataka vidljivo je da taj broj pada. Osim Državnog zavoda za statistiku gimnazijalci su posjetili i Matematički odsjek PMF-a. Tamo ih je primila i održala predavanje Put oko matematike u 80 slika doc. dr. sc. Franka Miriam Bruckler. Slušali su predavanje o primjeni matematičkih izračuna, pojmova u računarstvu, umjetnosti, kriminalistici, kriptografiji, medicini, graditeljstvu, fotografiji, ekologiji, nogometu, logici, prometu, planinarenju, kako nam i gdje mogu pomoći kombinatorika, geometrija, teorija grafova, diferencijalni i infitezimalni račun. Planira se nastaviti suradnja između škola i idućih godina.

Voditelj projekta: Marina Njerš, prof.