TROTJEDNA STIPENDIJA U NJEMAČKOJ

Autor: Romana Šutalo, 26. 9. 2017.

Od 9. do 29. srpnja 2017. godine sudjelovala sam na trotjednom tečaju njemačkog jezika u obliku stipendije koju mi je dodijelio Goethe Institut. Bila su to zaista zanimljiva i izazovna tri tjedna ispunjena zabavom, druženjima, aktivnostima i radionicama. Cilj ovog tečaja bilo je upoznavanje njemačke kulture i običaja iz prve ruke.

Naravno, nisam bila jedina. Sudjelovali su mladi iz cijeloga svijeta, a zajedno sa mnom bilo je još sedam Hrvata. Svi mi zajedno smo živjeli pod istim krovom u jednom hostelu za mlade u gradu Bielefeldu u pokrajini Sjeverna Rajna Vestfalija. Mladi iz Indije, Portugala, SAD-a, Etiopije, Jordana, Hrvatske, Ukrajine, Moldavije, Italije i mnogh drugih zemalja u tom malom gradiću postali su veoma povezani. Smještaj nam je bio odličan i imali smo sve što smo poželjeli.

Uz samu nastavu, neki su bili posebno izabrani da sudjeluju u tzv. medijskom tečaju koji je prvi put uveden ove godine. Ja sam isto imala čast sudjelovati. Na tom medijskom tečaju učili smo kako napisati novinski članak, kako se sastavljaju novine, kako se zovu pojedini dijelovi novina, učili kako „okinuti“ najbolju fotografiju te mnogo toga drugog. Nakon nastave uvijek smo imali slobodnog vremena za željene aktivnosti, a izbor je doista bio velik: od bavljenja sportom, pjevanja, društvenih igara pa do „šopingiranja“, šetnje po gradu, kupanja na bazenima itd. Čak smo imali organizirane izlete u ostale Njemačke gradove kao što su Hannover i Köln.

Ova stipendija stvarno puno vrijedi u životu jer sam iz prve ruke iskusila njemački jezik i kulturu te obogatila vokabular i poboljšala izgovor njemačkih riječi. Ta tri tjedna provedena u Njemačkoj s vršnjacima iz cijeloga svijeta zauvijek će mi ostati u dobrom i lijepom sjećanju. Svi smo mi tamo postala mala obitelj, međusobno smo razmijenili kontakte, a i čujemo se preko društvenih mreža.

Lorena Međimurec, 4. c