Aktivni matematičari

Autor: Romana Šutalo, 23. 3. 2018.

Nakon uspjeha na županijskom Natjecanju iz matematike i  na međunarodnom natjecanju euroMath i euroScience u Krakowu, gimnazijski matematičari provode nove projekte te sudjeluju na novim natjecanjima. Prvi put u Hrvatskoj održana je Statistička olimpijada. Gimnazijalci Danko Delimar, Stjepan Đelekovčan,  Neven Lukić, Jakov Dolenec, Andrija Njerš, Oskar Marić, Ivan Šimunić, Franko Golčić, Antonio Lojan, Sara Delimar, Ines Kolar, Ivona Huđ, Leonardo Lovnički, Tin Prvčić, Luka List, Mario Paradžik, Antonio Markotić, Luka Varmuž, Doris Hegedušić, Borna Široki i Bartol Kekez natjecali su se u timovima po troje u dvije kategorije. Natjecanje se provodilo online i sastojalo se od triju različitih ispita. Osim statističkih podataka koje su istraživali na vebnim stranicama EURO Stata i DSZ, pitanja su tražila i poznavanje statističkih metoda obrade podataka te matematičkih pojmova vezanih uz statistiku. Olimpijadu su podržali poznati matematičari i statističari: pomoćnica ministrice Lidija Kralj, popularni profesor Toni Milun, profesor Nenad Bakić, Zoran Vakula i mnogi drugi.

U našoj gimnaziji već se tradicionalno održava i međunarodno matematičko natjecanje Klokan bez granica. Učenicima najdraže zbog mini poklona koje dobivaju za sudjelovanje. Najviše ih razveseli čokoladna Tortica. Natjecanje je održano 22. ožujka 2018. Ukupno se natjecalo 105 učenika naše škole. Rezultate očekujemo u svibnju. Nadamo se da će, kao i svake godine, velik broj gimnazijalaca postići dobre rezultate, ući u 10% najboljih u Hrvatskoj te osvojiti nagrade. Spomenimo da se natjecanje provodi diljem svijeta i okuplja oko 6 000 000 učenika, a u Hrvatskoj ih sudjeluje oko 50 000.

Marina Njerš, prof.