Rasprava: Zaslužuje li Galovićeva junakinja naše sažaljenje ili osudu?

Autor: Saša Vitner, 31. 10. 2011.

U sklopu Galovićeve jeseni u školskoj je knjižnici održana rasprava na temu Galovićeve kratke pripovijetke "Marica". Priča je to o lijepoj Marici koja strasno voli Juru, a kada se ovaj oženi drugom, na očev nagovor ulazi u brak bez ljubavi. Cijelu ju je mladost otac premlaćivao, a to je i preporuka koju daje njezinu mužu Pavlu. Marica je u braku nesretna, a ubrzo je zbog preljuba izložena nasilju i u svojoj novoj obitelji. Tu je i alkohol, a svakodnevica postaje začarani krug nerazumijevanja i užasa. Izmrcvarena mlada žena, nakon jednog premlaćivanja koje jedva preživljuje, zapali vodenicu s pijanim mužem u njoj i odlazi u nepoznato.

Galović stvara provokativan lik snažne i samosvjesne žene koja odbija biti žrtvom. I upravo završetak teksta otvara pitanje koje je bilo polazište učeničke rasprave: zaslužuje li Marica naše sažaljenje kao žrtva ili osudu kao ubojica?
Moderatori rasprave bili su Ena Poljak i Hrvoje Stančin, a sudjelovalo je dvadesetak učenika trećih i četvrtih razreda.Pitanja na koja su učenici, uz podupiranje svojih stavova citiranjem Galovićeva teksta, pokušali ponuditi odgovor bila su i: Je li Marica nužan proizvod svoje okoline ili je i sama kriva za svoju sudbinu i trebala je/mogla je naći drugi izlaz? Je li Marica žrtva patrijarhalnoga sustava ili je "loša žena" koja ne može kontrolirati svoju strast? Pokreće li je ljubav ili strast? Je li Marica samo fikcija ili naša susjeda?
Rasprava je bila iznimno zanimljiva i sadržajna, učenici su se sjajno pripremili problematizirajući zapravo našu suvremenost. Pokazalo se da, kad je o položaju žene i nasilju u obitelji riječ, patrijarhalni svjetonazor nije daleko iza nas te da smo još uvijek daleko od istinske ravnopravnosti spolova.

« Svibanj 2024 »