Mjesec hrvatskoga jezika (od 21. veljače do 17. ožujka)

Autor: Vjekoslav Robotić, 15. 3. 2022.

Ožujak je u Gimnaziji „Fran Galović“ Koprivnica obilježen brojnim učeničkim aktivnostima i promišljanjima vezanim uz ulogu i značenje materinjega jezika u životu naših gimnazijalaca. Projekt obilježavanja Mjeseca hrvatskoga jezika osmislile su profesorice Sonja Delimar i Lidija Novosel, a pridružile su im se i ostale profesorice hrvatskoga jezika – Ana Marija Međimorec, Ines Sertić, Romana Šutalo i Dubravka Šutalo Kovačić – tako da su svi učenici bili pozvani da sudjeluju u raznim ponuđenim aktivnostima, kao i u tome da neke dodatne aktivnosti osmisle i sami.

Da bi potaknule učenike na razmišljanje o važnosti materinjega jezika, profesorice su najprije napravile anketno istraživanje o tome kako gimnazijalci percipiraju ulogu hrvatskoga jezika u svojemu životu, o tome kako doživljavaju materinji jezik u odnosu na engleski i o tome kako oni gledaju na neke od najvažnijih problema koji proizlaze iz procesa globalizacije (često davanje prednosti engleskome jeziku kao jeziku vršnjačke komunikacije i kao mediju koji je širi izvor informacija od hrvatskog) te iz procesa informatizacije, vizualizacije sadržaja i prevlasti online komunikacije koja često više osiromašuje nego što razvija verbalne sposobnosti.

Anketno istraživanje dalo je zanimljive rezultate koje ćemo predstaviti za koji dan, ako se još niste uključili – uključite se!

Poveznica na anketu:

O ostalim aktivnostima dogovorite se sa svojim profesoricama Hrvatskoga jezika!