Građanski odgoj i obrazovanje u našoj školi

Autor: Romana Šutalo, 15. 10. 2012.

Gimnazija ''Fran Galović'' jedna je od ukupno dviju srednjih škola u Hrvatskoj koje su MZOS i Agencija za odgoj i obrazovanje odabrali za eksperimentalnu provedbu kurikuluma građanskog odgoja.

Kurikulum građanskog odgoja podijeljen je u 4 ciklusa. Prvi ciklus odnosi se na niže razrede osnovne škole, drugi i treći ciklus na više razrede osnovne škole, a četvrti ciklus na srednje škole. Zajednički je svim ciklusima konačni ishod, a to je sustavno pripremiti djecu, tj. mlade ljude za aktivno sudjelovanje u užoj i široj društvenoj zajednici te razvoj građanskih kompetencija na nekoliko razina: ljudsko-pravnoj, političkoj, društvenoj, kulturološkoj, gospodarskoj i ekološkoj. I ono što je jako bitno jest da mladi ljudi, kad jednom izađu iz školskih klupa, budu svjesni kako svatko od njih snosi dio odgovornosti za društvenu situaciju  i da svakom svojom manifestacijom doista mogu utjecati na promjenu.

Katarina Horvat, prof.

Svaki od ciklusa ima neke posebnosti. Četvrti ciklus koji je namijenjen učenicima srednjih škola, učenje građanskog odgoja predviđa uvođenjem zasebnog predmeta u trajanju od 35 sati tijekom dvije školske godine te dodatnih 15 sati godišnje koje će ostvariti predmetni nastavnici u svojim nastavnim predmetima na način da pojedine nastavne jedinice prilagode tako da njima ciljano razvijaju u učenika neke od građanskih kompetencija.

Eksperimentalna nastava će trajati dvije godine i u nju su uključeni svi naši učenici prvih razreda i to na dva načina, u jednom razrednom odjeljenju (1.g) provodi se kompletan 4. ciklus kurikuluma dok u ostalim prvim razredima provest će se tijekom dvije godine dva puta po 15 sati međupredmetnog građanskog odgoja.

Tijekom izvođenja nastave maksimalno će se nastojati izbjeći faktografija, a građanska znanja, vještine i stavovi razvijat će se na način da se učenici dovode u konkretne situacije u kojima opisuju, analiziraju, tumače, prosuđuju i rješavaju pitanja i probleme svoje lokalne zajednice i hrvatskoga društva povezujući ta rješenja s europskim i međunarodnim procesima, standardima i politikom.

U nastavi će se primjenjivati razne metode učenja kao npr. istraživačke i suradničke metode, metode simulacije i igranja uloga, razni izvori informiranja, novine, statistička izvješća, internet, gostujući predavači iz lokalne zajednice, provodit će se i izvanučionička nastava itd.