David Prelogović, Ivan Orehovec i Karlo Šerbetar - ponos GFG-a

Autor: Vjekoslav Robotić, 4. 9. 2014.

Prvi put (nadamo se ne i posljednji) naša je škola imala tri olimpijca u jednoj godini. U srpnju je David Prelogović predstavljao Hrvatsku na Međunarodnoj olimpijadi iz fizike u Astani (Kazahstan), dok su Karlo Šerbetar i Ivan Orehovec u kolovozu sudjelovali na Međunarodnoj olimpijadi iz astronomije i astrofizike u Suceavi (Rumunjska). S posebnim pohvalama, bogatiji za vrijedno iskustvo i nekoliko nezaboravnih prijateljstava, trojac koji je ove godine proslavio našu školu spreman je za nove izazove: David i Ivan za studij, a Karlo za nastavak gimnazije.

Posebne zahvale za mentorstvo, koje je uključivalo ne samo učenje već i bezuvjetnu podršku, pripadaju profesoru Ljubomiru Caru. Nadamo se da je ova godina nagrada za 40 godina truda i rada u školi.

Cijeli tekst Ivana Orehovca pročitajte u prilogu.

Na međunarodnim olimpijadama sudjeluje velik broj zemalja s ekipama do pet članova. Na fizici je bilo oko 90 ekipa i ukupno oko 380 učenika, dok je na astrofizici sudjelovalo oko 40 ekipa i 200 učenika. Samim time učenici bez obzira na natjecanje dobivaju neprolazno bogatstvo novih prijateljstava i poznanstava koji mogu biti krucijalni u kasnijem životu. Naravno, bila su organizirana putovanja i izleti u kojima smo upoznali znamenitosti i kulturu zemlje domaćina.

Stvorili smo brojna prijateljstva s Meksikancima, Amerikancima, Srbima, Makedoncima, Indonežanima, Irancima itd. Noći su bile kratke i prolazile su u igranju Mafije, razgovorima, druženju i učenju (nekad i do 4 ujutro). Upoznali smo brojne svjetonazore, čudili i bili u čudu. Samo zbog ljudi isplatilo se otići na olimpijadu, jer nagrade uzoholjuju, a prijateljstvo izgrađuje.

Natjecanje iz fizike bilo je podijeljeno na 2 dijela: teorija (zadatci) i eksperimentalni dio, dok je astrofizika bila podijeljena na 3 dijela: teorija (zadatci), opažački dio i obrada podataka te timsko natjecanje. Obje olimpijade bile su daleko najteže do sada i u žestokoj konkurenciji David i Ivan osvojili su tzv. posebne pohvale. Naime, određeni broj učenika na olimpijadi dobiva zlato, određeni srebro i broncu, nakon čega ide "posebna pohvala" (drvena medalja), a sveukupno je otprilike 3/5 nagrađenih. Treba napomenuti da je Karlo kao najmlađi član ekipe bio drugi u ekipi, i najmlađi je olimpijac u povijesti škole. Pred njim su velika natjecanja na koja treba obratiti pozornost jer je već počeo s pripremama, a iskustva mu ne nedostaje. Ne bih se čudio da iduće godine apsolutni pobjednik olimpijade dođe iz Hrvatske. Ipak, u potrazi je za novom ekipom, sparing partnerima koje će isklesati u gutače zadataka. Nikad ne znaš koga vreba, možda si baš ti novi olimpijac. Put je već zacrtan.

Ivan Orehovec