Međunarodni projekt „International Village“ Slovakia, 2014“

Autor: Romana Šutalo, 23. 9. 2014.

Učenici Gimnazije „Fran Galović“ sudjelovali su u radu međunarodnog projekta za učenje engleskog jezika u Slovačkoj od 7. do 13. rujna. Sudionici su bili Maja Lucia Bošnjak (3. a), Franka Gazdek (3. e), Sara Smolak (2. e), Leon Galinec (2. f), Marko Benjak, Mihael Kramarić i Vedran Hraščanec (2. c). Drugi sudionici došli su iz Latvije, Litve, Rumunjske i Bugarske, a ukupno je bilo 86 učenika. Podijeljeni su u skupine za jezične vježbe, a i smješteni su internacionalno kako bi se poticalo stalno korištenje engleskog jezika.

Projekt se temeljio na radu s izvornim govornicima u mješovitim skupinama (prema znanju i iz različitih zemalja). Prijepodne su sudionici imali jezične vježbe u dva bloka, a poslijepodne različite aktivnosti: američki nogomet, bejzbol, vaterpolo, planinarenje, tečaj fotografije, pjevanje, plesanje, tečaj crtanja, izradu origamija i narukvica te pripremu predstave – sve prema njihovim interesima. Sudjelovali su i u radu dviju dvosatnih radionica o poznavanju različitih jezika u EU.

Nisu izostale ni večernje aktivnosti:  u ponedjeljak - predstavljanje zemalja sudionica i odlično prihvaćen izazov „Okusi moju zemlju“ gdje su učenici predstavili slatkiše i grickalice hrvatskih proizvođača, a najviše svoje „Podravke“; u utorak - natjecanje u poznavanju drugih zemalja, gdje su naši učenici osvojili prvo mjesto u znanju i kao nagradu sat za učionicu i šalicu za svoju voditeljicu, a bili su bolji za 7 bodova od svih ostalih natjecatelja te glazbeni kviz; u srijedu - gledanje videouradaka pripremljenih prije projekta; u četvrtak - večer za film; u petak - predstava Scary Movie te sviranje gitare i pjevanje uz logorsku vatru.

Organizirana su i dva izleta: poludnevni u Aqua City u Popradu te cjelodnevni u Krakov.

Troškove sudjelovanja snosili su roditelji, a prijevoza Gimnazija „Fran Galović“ i Koprivničko-križevačka županija kojoj zahvaljujemo na pomoći. Projekt je zapravo započeo pripremnim zadacima u svibnju, lipnju i srpnju, a završit će slanjem eseja o sudjelovanju koncem rujna.

Sveukupna ocjena projekta je vrlo dobar, a sudjelovanja odličan. Najveća zamjerka je nedostatak slobodnog vremena za bilo kakvu drugu aktivnost osim planiranih te manjak sna uzrokovan noćnim druženjima. Kao i uvijek naši su učenici pokazali ne samo zavidno znanje nego i širinu obrazovanja te prilagodljivost novim situacijama i dobro razvijen osjećaj odgovornosti u radu. Bili su najmanja skupina, ali najzapaženija i nadamo se da će se ovakav oblik učenja nastaviti i sljedećih godina.

Voditeljica:

Mirjana Zec-Kekez, prof.