Održana trodnevna radionica o holokaustu

Autor: Romana Šutalo, 26. 10. 2014.

Dana 22., 23. i 24. listopada, održana su predavanja i radionice u sklopu projekta Dvostruki teret – učenje o nacionalsocijalizmu i holokaustu u Europi.

Prvi dan učenici su slušali predavanje Slavka Goldsteina, poznatog hrvatskog publicista, nakladnika i političara židovskog podrijetla. Gospodin Goldstein u vrlo emotivnom predavanju učenicima je govorio o osobnim iskustvima i tragediji koja je za vrijeme Drugog svjetskog rata i postojanja NDH zadesila njegovu obitelj. Nakon predavanja učenici su uz stručno vodstvo višeg kustosa koprivničkog muzeja Dražena Ernečića obišli zapušteno spomen-područje logor ''Danicu'' i sinagogu.

Drugi dan učenici su slušali predavanje prof.Hrvoja Klasića koji je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu nositelj kolegija  Politika i propaganda u 20.stoljeću. Učenicu su mogli čuti o posljedicama zloporabe mladih u politici pred Drugi svj. rat – za vrijeme Rata i danas, o poviku ''za dom spremni'' za vrijeme Rata i danas, o navijačkom skandiranju ''U boj u boj za narod svoj'' koje nema nikakve veze s najpopularnijim hrvatskim glazbeno-scenskim djelom operom „Nikola šubić Zrinski“ ni s hrvatskom tradicijom uopće.

Tijekom sva tri dana učenici su aktivno sudjelovali u radionicama koje su poslužile kao priprema za istraživački rad o koprivničkim Židovima, kojim će se baviti tijekom mjeseca studenog. U istraživačkom radu usmjeravat će ih njihovi mentori, profesori Gordana Trnski, Zoran Pintarić i Katarina Horvat.  Rezultate istraživačkog rada učenici će, na suvremen i umjetnički način uz pomoć dizajnera vizualnih komunikacija i mentora,  u proljeće prezentirati na središnjem gradskom trgu.

Katarina Horvat, prof.